Ѓорческа „тргна“ со победа на фјучрсот во Трнава

February 28, 2024

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа со победа го почна ИТФ фјучрсот во Трнава што се игра за награден фонд од 40.000 долари. Ѓорческа во мечот од првото коло ја совлада квалификантката од Полска Урсула Радванска (33 години, 502.место ВТА), мечот траеше 75 минути и заврши со резултат 2-0 во сетови (63 62).

Во првиот сет македонската тенисерка на почетокот направи предност од два гема (3:1 и 4:2), за потоа сетот да го заврши со 6:3 во гемови. Во вториот сет Радванска поведе со 2:1 во гемови, на што следуваше серија од пет гема за македонската тенисерка која сетот го заврши со 6:2.

Ѓорческа во мечот имаше шест брејка од седум можности,а противничката направи два брејка од три шанси.

Противничка на Ѓорческа во второто коло ќе биде Александра Еала од Филипини (18 години, 180 место ВТА) која со 2-0 во сетови ја совлада Ана Бондар (втора носителка од Унгарија).