Марковски запрен во првото коло на фјучрсот во Пирот

September 6, 2023

Обрад Марковски по успешно минатите квалификации на на фјучрсот во Пирот, денеска во мечот од првото коло загуби од домашниот тенисер Виктор Јовиќ (седми носител) и мечот го загуби со 2-0 во сетови (64 62) за 1 час и 45 минути игра.

Во првиот сет се водеше голема борба за секој гем особено на сопствен сервис и до десеттиот гем ниту еден од играчите не успеа да направи брејк, па така Јовиќ водеше со 5:4. Десеттиот гем беше клучен, а на сервис беше Марковски. Српскиот тенисер успеа да направи брејк и го доби сетот со 6:4 во гемови.

Во вториот сет Јовиќ поведе со 2:1 во гемови, а во четвртиот гем по 18 одиграни поени Марковски го загуби гемот и противникот поведе со 3:1, додека вториот брејк српскиот тенисер го направи при резултат 5:2 за него со што сетот го освои со 6:2.