Србљак почна со победа во Куршумлијска Бања

August 30, 2023

Горазд Србљак со победа го почна настапот на машкиот дел од турнирот во Куршумлијска Бања што се игра за награден фонд од 15.000 долари. Тој во првото коло го победи квалификантот од Австралија Стефан Вујиќ со 2-1 во сетови (64 36 63) за 2 часа и 44 минути игра.

Во маратонскиот меч Србљак почна одлично и во првиот сет поведе со 3:0 и 5:1 во гемови, но противникот потоа успеа да намали на 5:4 и сепак десеттиот гем да му припадна на Србљак, кој го доби сетот со 6:4. Во вториот сет до 4:3 за Вујиќ немаше брејк, но потоа во осмиот гем Србљак го загуби гемот на свој сервис за потоа Вујиќ да го освои сетот со 6:3 и да изедначи на 1:1.

Во решавачкиот сет иста слика резултатски, но сетот му припадна на македонскиот тенисер. По 4:3 за Србљак, тој направи брејк за 5:3 и потоа го доби сетот со 6:3 во гемови.

Мечот беше речиси изедначен 33% искористени брејк топки Србљак (4/12), Вујиќ (3/9). Во вкупниот број поени беше 98:89 за Србљак.

Следен противник на македонскиот тенисер ќе му биде Алесандро Белифемине од Италија (22 години, 1334 место АТП) кој турнирот го почна во квалификациите, а во првото коло го елиминира седмиот носител Габриел Донев од Бугарија со 2-1 во сетови.

Во тек е мечот на вториот македонски тенсиер кој настапува на турнирот Обрад Марковски, кој игра против Алекса Писариќ од Србија.