Србљак елиминиран од петтиот носител

June 8, 2023

Македонскиот тенисер Горазд Србљак го заврши настапот на фјучрсот Скопје 25 откако денеска во второто коло загуби од Ерги Киркин од Турција (5.носител) со 2-0 во сетови (61 63) за 1 час и 44 минути игра. За пласманот во второто коло Србљак се избори и за еден АТП поен.

Првиот Киркин имаше максимална контрола во сетот кој заврши со 6:1 во гемови, но противникот на Србљак направи минимален број на грешки. Во вториот сет имаше нешто повеќе неизвесност иако сетот заврши со резултат 6:3 за Киркин. Македонскиот тенисер поведе со 2:1 откако направи брејк, но Киркин веднаш го врати загубениот гем на свој сервис и изедначи на 2:2. Воедно со тоа и почна серијата од четири гема во низа за водство од 5:2. Притоа при резултат 3:2 за Киркин, Србљак на свој сервис испушти водство од 40-15.  До крајот на сетот Србљак освои уште еден гем, но немаше можност за пресврт.

Во четвртфиналето утре Киркин ќе игра против првиот носител Миљан Зекиќ од Србија, кој со 2-0 во сетови (63 60) го победи квалификантот Нини Габриел Дика од Романија.