Нова победа со пресврт на Ивановски за 1/4 финале на челинџерот во Јаши

July 12, 2023

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски продолжува со победите на Челинџер 100 турнирот во Јаши, Романија. Тој попладнево го победи домашниот тенисер Филип Кристиан Јиану со 2-1 во сетови (36 64 63) за 2 часа и 9 минути игра во меч од второто коло и во петок во четвртфиналето ќе игра против Стивен Диез од Канада (32, 278 место АТП).

За македонскиот тенисер ова е вкупно четврта победа на овој Челинџер откако претходно имаше и две победи во кавлификациите. Притоа има три победи против романски тенисери и сите три во мечеви кои траеа повеќе од два часа.

Во денешниот меч Јиану го направи првиот брејк и поведе со 3:1 во гемови, а потоа и со 4:1 и таа предност ја зачува до крајот на сетот што го доби со 6:3. Во вториот сет Ивановски беше тој што прв направи брејк и поведе со 4:2, но потоа следуваше ри-брејк на противникот кој изедначи на 4:4. По водството од 5:4 нашиот тенисер го освои и 10.гем со уште еден брејк и сетот го доби со 6:4 што значеше изедначување – 1:1 во сетови.

Во решавачкиот сет Ивановски го загуби првиот гем на свој сервис и Романецот Јиану поведе со 1:0, но веднаш следуваше ри-брејк за 1:1. Во 6.тиот гем Ивановски повторно направи брејк за 4:2, а потоа поведе и со 5:2. Во деветтиот гем на свој сервис дојде до три меч топки и ја искористи третата за 6:3 во сетот и 2:1 победа за пласман во четвртфиналето.

Неговиот ривал во петок Диез денеска беше подобар од Аргентинецот Хуан Пабло Фицович со 2-0 во сетови (63 и 64).